CZYM JEST BINITARIANIZM?

Jest to doktryna opisująca Bożą naturę – jednego Boga wyrażanego w dwóch Bożych osobach – Syna Bożego i Boga Ojca (Boża rodzina). 

 

“Gdyż jak Ojciec ma życie sam w sobie, tak sprawił, by i Syn miał życie sam w sobie.”
Ewangelia Jana 5:26
 
 

W binitarianizmie Duch Święty nie jest pojmowany jako odrębna trzecia Boża osoba, jak jest to opisywane w trynitarianizmie. Binitarianie odrzucają pojmowanie Ducha Świętego jako tylko moc sprawcza jak to wyznają antytrynitarianie.
W binitarianizmie Duch Święty jest między innymi osobą Ojca lub Syna w zależności od danego kontekstu wersetu.

[SPRAWDŹ TEŻ: KIM JEST DUCH ŚWIĘTY?]

 
Duch Święty w Słowie Bożym jest wyrażony nie tylko osobowo ale również jako pieczęć, mądrość i inne.

Bardziej szczegółowo o kwestiach związanych z binitarianizmem zapraszamy do artykułów poniżej:

Strona aktualizowana na bieżąco

Jest to temat drażliwy dla wielu chrześcijan, a zarazem nie do końca zbadany. Często chrześcijanie przyjmują bezkrytycznie nauki instytucji i organizacji, które w celach ekumenicznych tworzą wspólną organizacje do której można dołączyć pod warunkiem wyznawania trójcy.

Kim jest Pan Jezus? Skąd w ogóle może rodzić się takie pytanie? Wiele instytucji, organizacji przyszywa do Chrystusa różnej maści łatki.  Czy Jezus jest tylko bezgrzesznym człowiekiem? Czy jest stworzeniem? Czy jest Archaniołem Michałem? Czy przebywając na ziemi był Bogiem w ludzkiej skórze? Czy jest Bogiem w swojej naturalnej postaci? Pytania się mogą mnożyć, ze względu na pomysłowość ludzi a nie trzymanie się Słowa Bożego, które jest wyznacznikiem wszelkiej Bożej prawdy.

Jakiś czas temu, pod jednym z naszych artykułów pewna osoba bardzo gorliwie głosiła tezę, jakoby Jezus Chrystus był cielesnym synem Józefa. Okazuje się, że coś co dla większości chrześcijan jest świadome i prawdziwe - dla innych jest kwestią sporną. Dziś na podstawie Pisma Świętego postaramy się przybliżyć ten temat - zapraszamy.