Halloween, psikus dla Twojej duszy

Halloween, psikus dla twojej duszy

HALLOWEEN – NIEWINNA ZABAWA?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy halloween jest jedynie niewinną zabawą, która coraz chętniej powtarzana jest również w naszej Polskiej społeczności?

Od pewnego czasu w naszym kraju coraz więcej słyszy się o imprezach, podczas których zarówno dorośli jak i dzieci przebierają się za różne postaci – często są to różnego rodzaju przerażające stwory.

Niektórzy uważają, że to kolejna moda zapożyczona z zachodniej kultury, niewinne, nieszkodliwe przebieranki, ale czym właściwie jest HALLOWEEN?


“All hallows’ eve” czyli WIGILIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Powszechnie uważa się, że wiele tradycji Halloween wywodzi się ze starożytnych celtyckich dożynek, szczególnie z gaelickiego festiwalu Samhain – 
święta wyznaczające koniec sezonu żniw i początku zimy.

[SPRAWDŹ TEŻ: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH]

Młodzi ludzie chcący zabawić się w przebieranki nie zdają sobie sprawy, że uczestniczą w pogańskim obrzędzie celtyckiej religii.

W ostatni dzień roku ich kalendarza obchodzili święto skierowane ku osobom zmarłym, które według ich wierzeń przychodziły na świat, a druidzi (kapłani Celtyccy), zajmowali się paleniem specjalnych ognisk, które miały odpędzać złe duchu – a dobre przyciągać do ich społeczności.

Halloween, psikus dla twojej duszy

Co ciekawe palenie rytualnych ognisk było również częścią kultu słońca ku czci boga słońca, podczas których były składane ofiary m.in. z ludzi. 
(łączące się również z grudniowymi świętami wyznawanymi m. in. przez KRK – “bożym narodzeniem”)

[SPRAWDŹ TEŻ: FAŁSZYWE BOŻE NARODZENIE]

W okolicach IX wieku Katolicyzm przejął to “święto” i przemianował je na kult zmarłych obchodzony 1 listopada. Sama nazwa pozostała praktycznie taka sama – u nas znane jako “wszystkich świętych”.

[SPRAWDŹ TEŻ: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH]

Jeśli więc wierzymy w Boga, nie wolno nam obchodzić tego “zwyczaju”, gdyż nieświadomie powielamy pogańskie praktyki, a czczenie zmarłych jest obrzydliwe w oczach Boga, jednak sam katolicki obrzęd Polskiej tradycji opiszemy przy okazji oddzielnego tematu.

Nie wprzęgajcie się w nierówne jarzmo z niewierzącymi. Cóż bowiem wspólnego ma sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo jaka jest wspólnota między światłem a ciemnością? Albo jaka zgoda Chrystusa z Belialem, albo co za dział wierzącego z niewierzącym? A co za porozumienie między świątynią Boga a bożkami? Wy bowiem jesteście świątynią Boga żywego, tak jak mówi Bóg: Będę w nich mieszkał i będę się przechadzał w nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. Dlatego wyjdźcie spośród nich i odłączcie się, mówi Pan, i nieczystego nie dotykajcie, a ja was przyjmę. I będę wam Ojcem, a wy będziecie mi synami i córkami – mówi Pan Wszechmogący.”
Drugi List do Koryntian 6:14-18

Pan Bóg przekazał Izraelitom, by nie mieli nic wspólnego ze zmarłymi czy duchami, gdyż jest to w jego oczach obrzydliwością i choć ktoś, mógłby zarzucić, że przecież my nie jesteśmy Izraelitami – to jednak Bóg zdania nie zmienia i jeśli coś w jego oczach było złe – nadal takim jest.  

“Niech nie znajdzie się u ciebie taki, który przeprowadza swego syna czy swoją córkę przez ogień, ani wróżbita, ani wieszczbiarz, ani guślarz, ani czarodziej, Ani zaklinacz, ani wywoływacz duchów, ani znachor, ani wzywający zmarłych; Gdyż obrzydliwością dla Pana jest każdy, kto to czyni, i z powodu tych obrzydliwości Pan, Bóg twój, wypędza ich przed tobą.”
5 Moj (Pwt) 18:10-12

HALLOWEEN – A SATANIZM

W internecie bez problemu można odnaleźć informacje dotyczące satanistycznego kalendarza – w którym odnajdujemy informacje dotyczącą dni 30 oraz 31 października – które są dla nich “świętem” – “All Hallows Eve and Halloween Night”.
Dochodzi wówczas do obcowania z demonami po przez składanie ofiar ze zwierząt, a także nierzadko z ludzi.

[SPRAWDŹ TEŻ: GRZECH ZABIJA – CHRYSTUS RATUJE]

Dla wielu ludzi jest to nie do pomyślenia, że XXI wieku może dochodzić do takich sytuacji, jednak nie zapominajmy, że żyjemy w czasach ostatecznych i wokół nas jest coraz większa deprawacja oraz propagowany kult szatana.

[SPRAWDŹ TEŻ: LGBT- MIŁOŚĆ DLA KAŻDEGO]

Halloween, psikus dla twojej duszy

LAMPION Z DYNI

Pewnie mało kto z Was zastanawiał się kiedykolwiek nad symboliką halloweenowej dyni, z wyciętą twarzą,  z przerażającą miną – i wstawionym do środka światełkiem (zazwyczaj świeczką). 
Zwyczaj tej pochodzi z Irlandii i swoją historię chowa przede wszystkim w legendzie o  Jacku O’ Lantern – nie będziemy się o tym zbyt długo rozpisywać – w internecie łatwo znaleźć wiele stron, na których można poznać pełną treść legendy.

Mówiąc pokrótce historia opowiada o przechytrzeniu diabła przez Jacka O’Lanterna. Według ich wierzeń Jack nie został przyjęty do nieba – gdyż był bardzo złym człowiekiem, a diabeł przez to, że został oszukany nie przyjął go do piekła. 

[SPRAWDŹ TEŻ: DIABEŁ – MISTRZ KŁAMSTWA]

Jack stał się symbolem złych, wyklętych dusz tułających się po ziemi. Ludzie w Irlandii, by je odstraszyć stawiali w oknach rzepy wycięte lub pomalowane w kształt twarzy ze światełkiem w środku.

W czasach, gdy Irlandczycy tłumnie zaczęli emigro
wać do Ameryki, chcieli kontynuować swoją tradycję. Rzepa była tam niezwykle trudno dostępna, dlatego też zaczęto używać narodowego warzywa Amerykanów – dyni. 

Dziś amerykanie podłapali to jako element swojego narodowego święta, a świeczkę z wyciętej dyni stawiają na grobie zmarłych. 

Oczywiście cały ten zwyczaj ma pogańskie korzenie, sama legenda nie ma nic wspólnego z Pismem Świętym.

[SPRAWDŹ TEŻ: NIEOMYLNOŚĆ PISMA ŚWIĘTEGO]

POTWORNE PRZEBIERANKI


Drugim z bardzo charakterystycznych elementów halloween są przebieranki. Zazwyczaj za straszne stwory, czarownice, kościotrupy itp.
Zwyczaj ten również wywodzi się z Starożytnych wierzeń celtyckich – a dokładniej z festiwalu Samhain. Był on świętem celebrowanym przez Celtów, którzy ponad 2000 lat temu zamieszkiwali okolice Irlandii, Wielkiej Brytanii i północnej Francji. 

Był on świętem zakończenia żniw, oraz ich kalendarzowego roku, kojarzył się ze śmiercią ze względu na nadchodzącą zimę, podczas której umierało najwięcej ludzi.

Celtyccy kapłani wierzyli, że w nocy przed nowym rokiem zaciera się granica między światem żywych i zmarłych, a dobre i złe duchy zmarłych powracają na ziemię – a ludzie obawiali się ich działania. Wygaszano wówczas przydomowe ogniska, aby nie wskazywały one drogi zbłąkanym duszom, a druidzi rozpalali wtedy ogromne ogniska, składano na nich ofiary z roślin oraz zwierząt (również z ludzi) dla celtyckich bóstw. 

Podczas uroczystości kapłani poprzebierali się w odstraszające stroje wykonane ze zwierzęcych skór i głów, wykonywali wokół rozbryzgującego się ognia taniec śmierci, podczas którego odstraszali złe duchy.
W dawnej Europie wierzono również, że w Wigilię Wszystkich Świętych duchy powracają do ziemskiego świata i opuszczając swój dom po zmroku można spotkać je na ulicy, dlatego też osoby które decydowały się na wieczorne lub nocne wyjścia – chcąc zapobiec rozpoznania przez duchy – zakładały na twarze maski. Na progu domu ustawiano natomiast miski z żywnością, które miały zadowolić ducha i odegnać go od pomysłu przekroczenia drzwi wejściowych.
Gdy imigranci z Irlandii osiedlali się w Ameryce ich tradycje zaczęły być tam coraz mocniej wprowadzane do lokalnych zwyczajów. Amerykanie również zaczęli ubierać się w przerażające kostiumy. Chodzili od domu do domu, prosząc o jedzenie lub pieniądze.

Praktyka ta ostatecznie stała się częścią dzisiejszej tradycji „trick-or-treat”, czyli „cukierek albo psikus”. 
Sama tradycja ubierania się w stroje na Halloween ma zarówno europejskie, jak i celtyckie korzenie (związane z wcześniej wspomnianymi druidami) – wywodzą się one z pogańskich wierzeń.

PODSUMOWANIE

Zastanówcie się poważnie, czy ta “niewinna” z pozoru zabawa nie otwiera na coś złego duszy Waszego dziecka, a może i Waszej?

Czas przemyśleć czy święto pogańskiego kultu odbywające się 31 października jest dobre, czy może nie pomagacie wcielać w życie szatańskiego planu zwiedzenia człowieka już od najmłodszych lat.

Kult ten jest do dziś powtarzany przez wyznawców diabła, a pozwalanie swojemu dziecku na uczestnictwo w Halloweenowej imprezie – przyzwala na społeczność z demonami. 

Nie zapominajmy również, że [JEZUS NAS KOCHAi że pragnie on naszego zbawienia, dlatego módlmy się i trzymajmy się tej jedynej właściwej drogi!

[SPRAWDŹ TEŻ: JEZUS JEDYNĄ DROGĄ]
[SPRAWDŹ TEŻ: MODLITWA]

Wokół nas jest coraz więcej zła, szatan doskonale wie jak podchodzić człowieka, by go zwieźć z tej właściwej drogi i robi to właśnie przez takie “niewinnie” wyglądające dziecięce zabawy.

Jesteśmy w przedsionku czasów ostatecznych, zresztą nie znamy dnia ani godziny więc zawalczmy o naszą duszę już dziś! 

[SPRAWDŹ TEŻ: NADCHODZI III WOJNA ŚWIATOWA – RATUJ SWOJĄ DUSZĘ]